1-8 drægtighedsmåned
Når hoppen skal sættes i fol, har hun ikke nogen fodringsmæssig forøgede behov - hendes behov er primært afhængig af arbejdsmængden. Dog skal hun selvfølgelig stadig have sit behov dækket for de forskellige næringsstoffer. Mangel på bl.a. protein, aminosyren Lysin, Beta-karoten (forstadiet til vitamin A) samt vitamin E er vist have en negativ indflydelse på bl.a. ægløsning og funktionen af æggestokkene og livmoderen, hvilket kan besværliggøre at få hoppen sat i fol.
9-11 drægtighedsmåned
I de sidste 3 måneder af drægtigheden vokser fosteret meget, og det er i denne periode at hoppens behov for næringsstoffer stiger meget. I disse tre måneder skal man bruge et foder specielt til drægtige hopper, da et normalt tilskudsfoder til udvoksede heste generelt ikke vil være dækkende med alle vitaminer/mineraler.
Mangel på næringsstoffer eller dårligt foder kan nedsætte hoppens reproduktions evne. Specielt kan mangel på proteiner og mineraler i de sidste 3 måneder af drægtigheden medføre vækstproblemer og/eller nedsat immunforsvar hos det nyfødte føl.
Diegivningsperiode
Når hoppen har folet, stiger dens behov for energi og forskellige næringsstoffer, hvorfor fodermængderne skal justeres.
Mælkeproduktionen topper efter ca. 2-3 måneder. Ved dette tidspunkt er føllet er typisk begyndt at indtage anden føde end mælk, hvorved behovet for mælk gradvist falder. Det anbefales at tildele foder velegnet til føl, når de begynder at vise interesse for dette omkring 2-3 ugers alderen. Du kan læse mere om dette under fodring af føl og ungheste.
Velegnede foderblandinger:
Klik her og få det store overblik over hvilke produkter, som Brogaarden anbefaler.
Du kan også kontakte Brogaardens Fodringsrådgivning på tlf. 45 76 58 70.
..med dokumenteret virkning. Brogaarden tilbyder en vifte af produkter som bl.a. bruges til at styrke mave-tarm systemet, pels, hove eller immunforsvar. Klik her og få det store overblik
----------------------------------
Om det drejer sig om pelspleje, forhudrens, hovolie, hudirritation, solskoldning eller adfærd, så har vi et bredt udvalg af de helt rigtige plejemidler. Se hvad de forskellige plejemidler kan hjælpe dig og din hest med, klik her
----------------------------------
Urter har fra naturens side igennem flere hundrede år virket på sundhed og trivsel hos mennesker. Urter bruges også i hesteverdenen og menes at have samme gode virkning, som vi kender den fra os selv. Brogaarden har et bredt udvalg af urter. Få et overblik over hvilke urter vi kan anbefale, klik her
-----------------------------------------
Brogaarden ApS • Smedevangen 5 • 3540 Lynge • Tlf. 39 65 18 80 • Fax 39 65 70 68